Wielu ludzi na świecie chodzi boso z powodu braku pieniędzy i wszech obecnej biedy. Dotyczy to zazwyczaj tylko Afryki. Gdzie nierozwinięty jest przemysł, a suchy klimat nie daje możliwości na rozwój rolnictwa. Buty zakładane są przez ludność afrykańską tylko do Kościoła lub podczas dalszej podróży. Natomiast w pozostałych regionach świata wszyscy ludzie na co dzień chodzą w butach. Buty te różnią się między sobą. Uzależnione są od kontynentu, od tradycji, od temperatury powietrza, od pór roku, od własnego gustu.
Jak to było w przeszłości z butami ?
Badacze sądzą, że buty były jednym z pierwszych wynalazków człowieka. Znali je już ludzie żyjący dwadzieścia tysięcy lat temu. Buty pełniły funkcję ochronną. Ochraniały nie tylko przed chłodem, ale również przed pokaleczeniem. Oczywiście nie były to buty takie, jakie mamy obecnie. Zbudowane były z trawy, liści, łodyg roślin, albo skór zwierzęcych i przywiązywane do stóp.
W piątym wieku przed naszą erą w Grecji wytwarzano buty już dość skomplikowaną technologią, jak na tamte czasy. Gdyż stosowano wzorzystą wycinankę ze skóry.
Około półtora tysiąca lat przed naszą erą w Babilonii znane były nawet mokasyny.
Lecz największy rozwój w dziedzinie obuwia nastąpił w średniowieczu. I tak w piętnastym wieku naszej ery znane były buty płytkie, jak i buty z cholewką sięgającą do kostek. I tak z każdym następnym wiekiem powstawało coraz więcej obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, które było wytwarzane coraz bardziej zaawansowaną techniką.
Dziś w zasięgu ręki są przeróżne rodzaje butów. I każdy może wybierać do woli.
Natomiast, gdy kogoś interesuje ta dziedzina, to eksponaty i szczegółową historię obuwia można poznać w Muzeach Obuwnictwa, które istnieją w niektórych krajach na świecie.
Czym są buty ?
Buty stanowią większe lub mniejsze okrycie stopy. Ogólnie pełnią dużą rolę ochronną i estetyczną. Są istotnym elementem ludzkiego ubioru. Buty składają się z podeszwy, pod podeszwy, ściółki, przyszwy, obcasów, fleków, zapiętek, sznurowadeł.
W skład obudowy wchodzą paski, paseczki, okrycie stopy, okrycie stopy i kostek, cholewki osłaniające łydki, a nawet cholewki osłaniające kolana.
Na kontynencie europejskim zarówno mężczyźni, jak i kobiety noszą różne rodzaje butów. Wykonane są one z przeróżnych materiałów. Posiadają również różnorodną budowę, kształt, wysokość i rodzaj obcasa, wielkość, technologię wykonania, kolorystykę i wzory. Każdy rodzaj butów przeznaczony jest do określonego celu.
Jakie istnieją rodzaje butów ?
Buty letnie – sandały, szpilki, japonki, klapki, laczki, kapcie, kierpce
Buty jesienne i wiosenne – botki, lakierki, pantofle, mokasyny, szpilki, chodaki, koturny, czółenka, sztyblety
Buty zimowe – trzewiki, półbuty, kozaki, glany, trapery
Buty sportowe – adidasy, tenisówki, trampki, korki, buty biegowe z kolcami, baletki, balerinki, buty narciarskie, buty wspinaczkowe, buty kolarskie
Buty robocze – gumofilce, gumowce, kalosze.
Sznurówki to nieodłączny element większości butów. Mogą stanowić one element estetyczny jak i funkcjonalny. Dobrze dobrane sznurowadła stają się ozdobą obuwia, podkreślają nasz styl, ale przede wszystkim wpływają na wygodę oraz bezpieczeństwo.
Jeżeli masz dość wiązania butów i lubisz stawiać na rozwiązania funkcjonalne polecamy Ci innowacyjny produkt – elastyczne sznurowadła.
Silikonowe sznurowadła są bardzo łatwe w zakładaniu i można je zapinać na wiele różnych sposobów. Zaletą jest także ciekawy design przyciągający uwagę i pozwalający wyróżnić się z tłumu.