Test maski antysmogowej Respro Cinqro podczas treningu

0
1996
Maski antysmogowe do biegania przeciwpylowe respro 5
Maski antysmogowe do biegania przeciwpylowe respro 5

Maska antysmogowa przydaje się  przede wszystkim podczas biegania czy jazdy na rowerze w  dużych aglomeracjach miejskich. Wdychanie zanieczyszczeń jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego warto poszukać skutecznego zabezpieczenia.

Kierując się pozytywnymi opiniami innych użytkowników, postanowiliśmy przetestować model Respro Cinqro podczas codziennego treningu. Nasze testy przeprowadzone były podczas 10 treningów biegowych i rowerowych.

Na wstępie parę słów o technologii. Nasza maska Respro posiada filtr hepa – Type, który działa w oparciu o elektrostatycznie naładowane włókna, przyciągające zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe, kurz i pyłki. Pozwala to na zatrzymanie większości zanieczyszczeń oraz bakterii, wirusów i zarodników grzybów.

Drugi filtr to Filtr DACC™ + Hepa-Type zawierający ponadto dynamiczny węgiel aktywny, który wyłapuje  związki chemiczne ze spalin samochodowych. Dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed wdychaniem niebezpiecznych dla zdrowia węglowodorów i kwaśnych gazów.

Jakie były pierwsze wrażenia?

Maska wygląda solidnie, widać na pierwszy rzut oka, że jest to produkt z górnej półki. Zestaw zawiera maskę plus dwa wyżej opisane filtry oraz instrukcję, bez której jednak śmiało można się obejść.

Model Respro Cinqro jest lekki, miły w dotyku i wykonany z neoprenu, dzięki czemu dobrze przylega do twarzy. Filtr nie utrudnia oddychania – chociaż odczucia mogą się nieco różnić w zależności od aktywności.

W czasie jazdy na rowerze ucisk maski jest nieco większy, dlatego lepiej zapinać ją trochę lżej niż w trakcie biegania. Plusem jest fakt, że wdychane powietrze jest ciepłe i wilgotne co daje przyjemny efekt dodatkowej ochrony np. przed chłodnym wiatrem.

Jeśli chodzi o pobór powietrza to jest on zadowalający nawet podczas większych prędkościach. Maska wg naszych odczuć spełnia swoje zadanie – nie czuć spalin, kurzu i pyłu. Podczas biegania odczucia są bardzo podobne. Różnica jest taka, że można ją ciaśniej zapiąć, ponieważ prędkość nie powoduje dodatkowego ucisku.

Podsumowując, maska spełnia swoje zadanie co jest jej największym atutem. Powietrze, które wdychamy podczas treningu jest wyraźnie oczyszczone. Testowany model jest wygodny, solidnie wykonany, można go intuicyjnie dopasować do twarzy zarówno podczas biegania jak i treningu rowerowego.

Respro Cinqro to dobry wybór dla osób trenujących w zanieczyszczonym środowisku.  Z pewnością docenią ją również alergicy.