Z przeprowadzonych badań wynika, że w ciągu ostatnich lat nastąpiły znaczące zmiany w hierarchii wartości kobiet. Dla wielu z nich to właśnie wykształcenie i kariera zawodowa osiągnęły znaczenie priorytetowe. Dlatego też coraz więcej kobiet stawia na wykształcenie i decyduje się na studia zaoczne lub podyplomowe. Z opinii wynika, że dla wielu z nich jest to szansa poniesienia swoich kwalifikacji, uzyskania awansu lub przebranżowienie się na inną specjalizację.
Jak wynika z danych zebranych przez portal rynekpracy.pl w zeszłym roku aż 83% badanych kobiet i mężczyzn planowało w ciągu najbliższych 12 miesięcy podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia czy studia podyplomowe. Jak pokazują wyniki Diagnozy Społecznej z 2013 roku, proces dokształcania nie dotyczy wszystkich w jednakowym stopniu. Aktywność edukacyjną podejmują przede wszystkim osoby młode w wieku 25-34 lat, z wyższym wykształceniem, zamieszkujące duże miasta. Co ciekawe, zdecydowanie częściej podnoszą swoje kwalifikacje kobiety niż mężczyźni.
Wiele uczelni oferuje studia podyplomowe, w których oprócz teorii są również zajęcia praktyczne. Takie zajęcia prowadzone są pod czujnym okiem specjalistów w danej dziedzinie. Wiele z tych osób pracuje także w firmach, gdzie ta wiedza jest wykorzystywana na co dzień. Dzięki temu słuchacze studiów podyplomowych mają pewność, że to, czego się uczą, ma konkretne wykorzystanie w praktyce.
Bardzo często szkoły oferujące studia podyplomowe współpracują z partnerami biznesowymi oraz całymi organizacjami. Studia te posiadają zarówno autorskie programy nauczania, jak i autorskie kierunki studiów, a zajęcia realizowane są w formie warsztatów, ćwiczeń, symulacji oraz case studiem.
Kolejnym udogodnieniem jest dostosowanie programu studiów do funkcjonujących na rynku standardów, dzięki czemu osoby kończące studia podyplomowe mają pewność, że zdobyta wiedza i certyfikat będzie przydatny w przyszłości. To wszystko sprawia, że szkoły podyplomowe cieszą się coraz większym powodzeniem zarówno świeżo upieczonych magistrów, jak i kobiet dojrzałych, które chcą się dokształcić.
Mając na uwadze komfort uczestników, zajęcia odbywają się zawsze w niewielkich grupach, zwykle nie przekraczających 20 osób, a plan zjazdów jest tak dobrany, aby ze studiów podyplomowych mogły korzystać także osoby aktywne zawodowo i życiowo.
Najbardziej popularne kierunki studiów podyplomowych to: Administracja publiczna, Logistyka przedsiębiorstw produkcyjnych i spedycyjnych, Rachunkowość i podatki, Zarządzanie BHP, zarządzanie projektami, Doradztwo zawodowe, Marketing i public relations, Trener biznesu, Zarządzanie jakością, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Life and business coaching, Mediacje i negocjacje gospodarcze i pracownicze, Zarządzanie i przedsiębiorczość oraz Zintegrowane zarządzanie w IT.