W jakim stylu urządzić mieszkanie? Poznaj najciekawsze style w aranżacji.

0
1019
aranzacja wnetrz
aranzacja wnetrz

Prostota stylu skandynawskiego, bogactwo glamour, minimalizm w stylu nowoczesnym – wybór zależy od naszych upodobań oraz rodzaju wnętrza. W ostatnim czasie widać, że jesteśmy w tym temacie coraz bardziej otwarci, ale zdarzają nam się pewne wpadki.

Wykończenia i aranżacje wnętrz Trójmiasto

Popularny ostatnio trend w wielu mieszkaniach to styl skandynawski – zdecydowanie dominuje on w aranżacjach nowych mieszkań. Na drugim miejscu pod względem popularności jest glamour oraz styl nowoczesny, a coraz bardziej widoczne stają się mieszkania w typie loft. Nieco dalej plasuje się styl klasyczny i mimo że minęło już „wielkie boom”, to znajduje on swoich zwolenników.

aranzacja wnetrz Kiedy podejmujemy decyzję o rodzaju aranżacji swojego mieszkania, najlepiej od razu określić jego przeznaczenie. Jeśli chcemy je wynająć, wystrój powinien być uniwersalny, klasyczny i bardziej w stylu skandynawskim. Kiedy natomiast kupujemy lokal dla siebie, możemy realizować w nim swoje wizje, marzenia i uzewnętrzniać gusta.

Ludzie młodzi, szczególnie ci, którzy kupują i urządzają swoje pierwsze mieszkanie w życiu są zwykle bardzo odważni i otwarci na nowoczesne aranżacje – podkreśla  menadżerka firmy, która zajmuje się kompleksową obsługą aranżacji mieszkań i domów. Nie boją się nietuzinkowych rozwiązań i odrobiny ryzyka,a przy tym chętnie wyrażają siebie.

Popularny styl skandynawski

Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i prostota – również w kwestii kolorów. Nie oznacza to jednak, że aranżacja musi być monotonna. W większości projektów przeważają biele, szarości i czerń, ale barwy te są od czasu do czasu łamane mocnymi akcentami kolorystycznymi. W sypialniach szarości zderzają się np. z turkusem lub granatem. Ponadto bardzo często stosuje się tu surowe drewno na ścianie co powoduje, że wnętrze robi wrażenie ciepłego i przytulnego.

Styl skandynawski to również ciekawe dodatki świece, lampiony, ozdoby i oświetlenie w oknach. Charakterystyczne są także koce, poduszki i galerie ramek ze zdjęciami na ścianach. Wszystko to sprawia, że wnętrza są naprawdę piękne i przytulne.

Osobna kwestia to stoliki nocne z surowych bali, blaty kuchenne z wypłowiałych desek czy panele na oknach.

Dzięki różnorodności i wielu możliwościom aranżacyjnym, styl skandynawski nie traci na popularności. Jego prostota i uniwersalność pasuje do dużych i małych mieszkań, można go dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych gustów.

Oprócz aspektu estetycznego, styl skandynawski to również funkcjonalność: rozkładane stoły, pudełeczka, szafki, krzesła chowane jedno w drugie – wszystko to umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Styl klasyczny, nowoczesny czy glamour?

Inne możliwości w aranżacji to np. minimalizm i przestronne wnętrza w stylu nowoczesnym.
Mieszkania takie ożywiane są często przez zestawienie płytek o różnych wzorach, a całość utrzymana jest najczęściej w kolorach czerni i szarości, co nadaje lokalom niepowtarzalnego charakteru.

Prostota i ?zimne? dodatki to znaki rozpoznawcze stylu nowoczesnego. Takie wnętrza są dość drogie, ale robią wrażenie.
W nowoczesnych wnętrzach możemy spotkać systemy inteligentnego sterowania oświetleniem, głośniki w łazience, bio – kominki itp.

Na powierzchniach dominują czerń, biel, chrom i satyna. Jest to zarówno piękne jak i funkcjonalne rozwiązanie. Funkcjonalność to również mocna strona stylu klasycznego . Tutaj przeważają ciepłe kolory – brązy, beże i różne odcienie drewna. Mieszkania takie wydają się być bardzo bezpieczne i przytulne. Styl klasyczny ma swoje plusy i minusy. We wnętrzach takich przyjemnie się mieszka, ale nie są zbyt widowiskowe. 

Styl, który łączy w sobie cechy wszystkich poprzednich jest natomiast glamour. Należy jednak pamiętać, że jest on dość odważny, wręcz krzykliwy. To co dominuje w glamour to świecące dodatki, czarny połysk na meblach, lakiery, kryształy – dlatego nie każdemu pewnie przypadnie on do gustu.

Mieszkania w takim stylu nie są również łatwe w utrzymaniu, ponieważ włochate poduszki, kryształowe lampy i inne tego typu dodatki ciężko się czyści. Trzeba więc podkreślić, że glamour daje piękny, zjawiskowy efekt, ale osoby, które się na niego decydują muszą lubić sprzątanie. Oprócz mieszkań, styl glamour spotkać można często w hotelach i restauracjach, salach weselnych oraz na bankietach.

Inny coraz częściej wybierany styl, to wnętrza typu loft – bardzo wysokie lokale w starych kamienicach lub budynkach pofabrycznych.
Mieszkania takie aranżowane są na lekko zniszczone, ?surowe? i przestronne. Ich zjawiskowy design łączy się z funkcjonalnością.

Oświetlenie jako element podkreślający każdy styl

Oświetlenie to bardzo ważny element w każdym mieszkaniu. Dobrze, żeby było ono wielosferowe i dotyczy to każdego z wyżej omawianych stylów. Same lampy powinny się od siebie różnić, ale wielosferowość oświetlenia jest niezależna i uniwersalna i nie dotyczy żadnego stylu.

To co warto wiedzieć to fakt, że im więcej oświetlenia tym lepiej. Możemy je podzielić na kilka rodzajów, a najważniejsze jest oświetlenie centralne, czyli lampy wiszące w każdym pomieszczeniu, które pozwalają na szerokie rozprowadzanie światła.

Inny rodzaj to oświetlenie nastropowe najczęściej stosowane w kuchniach, przedpokoju lub łazience. Są to najczęściej tuby lub oczka świetlne, które można przypiąć do sufitu bez potrzeby montażu sufitu podwieszanego. Jeśli jednak zdecydujemy się na sufit podwieszany to nie powinien być on zbyt duży, bo pomniejszy wysokość pomieszczenia.

Inny rodzaj to oświetlenie naścienne, czyli kinkiety i lampy stojące.

Istotne są również lampki przenośne i przyczepiane klipsami, które przydatne są szczególnie w pokojach dziecięcych.

Ostatni rodzaj to oświetlenie ozdobne tzw cotton balls- małe, owinięte materiałem kuleczki z diodami led.

Takie lampki nie mają oświetlać pomieszczenia, ale stworzyć przyjemny nastrój.

Ważna wskazówka: kiedy planujemy wybór oświetlenia do swojego domu lub mieszkania, nie powinniśmy przesadzać z kosztami. Niektóre designerskie lampy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a najczęściej płacimy za markę, a nie efekt, który może być identyczny w oświetleniu 200 zł.